Profesionální image žena manažerka

Jak chytit myš. Nejlepší past na myši.

18.11.2014 09:22

I Žena Manažerka má běžné denní starosti jako každá žena. Rozmnožily se u nás na zahradě myši.


Loňská zima byla mírná, a na naší lesní mýtině se hodně rozmnožily myši. Na mých pečlivě udělaných záhonech vzniklo neskutečné myší metro nebo luxusní dům s mnoha ložnicemi a kuchyněmi, zřejmě plnými zásob na zimu. Díry o průměru asi 3-4 cm byly skoro u každého stromku, u mladého ginkga dokonce ty prevíti obnažili i jeho kořínky. Mezi keříky, kytkami a jahodami vedly cestičky a bylo vidět, jak myšky přebíhají z jedné místnosti do druhé.

I v garáži jsem našla myší bobky, a to je pro auto nebezpečné, neboť mohou překousat kabely.

A tak jsem se rozhodla, že rapidně snížím jejich stavy.

Vygooglila jsem, že se jedná o hraboše polního. Máme tu dva druhy myší, buď jsou oba hraboši, a nebo jedna je myš domácí, nevím, na Internetu jsem nezjistila.

Jedna myš je hezká, světlešedá, velká ouška, černá očka jak korálky a delší ocásek, asi 10 cm. Myška má tělo asi 8-10 cm.

Druhý druh myšky má také tělo asi 8-10cm, ale je tmavěšedá a má krátký ocásek asi 3cm. Oba druhy myší žijí na zahradě a hloubí tunely a svá doupata, především u stromků, keříků a mezi kytkami.

Nemohu dávat na zahradu různé jedy, návnady, ani do těch jejich tunelů, neboť psi by mohli otrávenou myš najít, požvýkat a otrávit se. Stačilo by, i kdyby se přiotrávená myš, vypotácela ven ze svého tunelu a pes jí objevil, mohl by se otrávit. Jedy jsem vyloučila.

Kočku mít nemůžeme, jsem alergik a kočka je pro nás alergiky nejhorší. Zároveň máme dva psy a ti by každou příchozí kočku zlikvidovali okamžitě. Sousedovic kočky se naší zahradě vyhýbají obloukem.

Zašla jsem do železářství v blízkém městě a ptala jsem se po humánní pasti, že bych myši jen chytla a vypustila v lese.

Koupila jsem pastičku z pletiva (viz.foto), kam se dá návnada dovnitř, myš tam vleze a už nevyleze. Člověk jí pak někde jinde vypustí.

Nedoporučuji vám jí. Za dobu asi 2 měsíců, kdy jsem střídala různé návnady, se tam chytla jen jedna myš, jinak se na past všechny vykašlaly.

Pak jsem koupila klasické dřevěné pastičky, které myšky zabijí a nějakou novou, plastovou, kde je chemická návnada.

Do té plastové pasti, s chemickou návnadou se myš chytla hned, ale když jsem zjistila, kolik stojí nová návnada, vyšla by mě jedna myš na dost peněz, a tak jsem tuto také zavrhla.

Nakonec jsem zůstala u tradiční, české, dřevěné pasti. Je nejlepší a nejlevnější. Co návnada, to jedna myš odejde do nebe.

Další věc jsem řešila, jaká návnada je na myši nejlepší? Můj děda dával kousek špeku, nebo tvrdého salámu, či chleba otřený o salám, výjimečně kousek tvrdého sýra. Vyzkoušela jsem všechny dědovi varianty a i piškoty, ale úspěšnost byla tak 50%, někdy myš návnadu sežrala a past nesklapla.

Když jsem šla po nedalekém městě, ptala jsem se domorodců, asi 3 žen a 2 mužů – jaká návnada na myši je nejlepší? Vždy jsem ty lidi podle vzhledu odhadovala, že by mohli žít v domku a být znalí hospodáři.

Nejlepší radu mi dal jeden starší muž, děda v obchodě, kde nakupoval potraviny – dodatečně mu znovu děkuji !! :-). „Vykašlete se na salámy a špeky a dejte jim tam nějaký oříšek nebo mandli.“ Koupila jsem tedy sáček mandlí a říkala jsem si, že teda to hubení bude docela drahé, když na x mandlí chytím jednu myš. Ale mýlila jsem se.

Vyplatí se to. Mandlím se zatím nic jiného nevyrovnalo. Je to nejlepší past na myši. Jedna mandle mi vydrží v pastičce i celou zimu v garáži, a chytnu na ní všechny myši, co tam při otevírání vrat zaběhnou.
Jen si malinko zobne a bum je po ní. Upravila jsem dřevěné pastičky tak, aby se mandle pevně nabodla a držela tam fest a pak když drát pasti zreziví, je třeba jej šmirglem očistit tak, aby lehký dotek na mandli stačil – a past sklapla. Někdy musím i kombinačkami upravit trochu ten zarážecí drát do plechu s návnadou. Ze začátku jsem měla totálně opráskané prsty levé ruky, ono to dost bolí, když past sklapne na prsty, ale dnes už to umím, narafičit jí tak, aby mě nesklapla, než jí někam položím.

Doporučuji tedy klasické, české, levné dřevěné pastičky a mandle.

A co vy? Jaká je vaše zkušenost? 

pas na myši kovová

 
past na myši dřevěná 


Autor: Jana Yahoda
Přečteno: 9286x Komentářů: 2

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k článku - váš názor nás zajímá

 
Hm, až na to, že moje myší jsou sofistikované a tyto pasti na ně už neúčinkují. Ani ořechy nepomáhají. Navíc ony dokáží návnadu dostat z pasti aniž by sklapla, takže jsem musel některé návnady ovazovat tenkým měděným drátkem a nebo nití, slabým provázkem či izolepou.
chytrý myšák 08.01.2020 01:02
Tak jste vymyslel vylepseni :-) Me i nadale funguji tyto pasti s 1 mandli na cca 3 mes. pokud neprijde mys s vyssim IQ :-) Ja jsem zase udelala chybu, ze jsem davala tyto pasticky i ven na zahony, kde byly mysi a jednou se mi do ni chytla sykorka, sla na tu mandli - od te doby uz na zahony tyto pasti nedavam. Dle YouTUbe US se mi na zahony osvedcilo, dat do mysi diry kousek platku zvykacky Wrigley Juice Fruit nebo Spearmint.
Jana Yahoda 13.02.2020 10:19

Pozvánky

Zajímave weby
Jana Yahoda Osobni manazerske poradenstvi a koucink pro podnikatele a top manazery OnlinE manazerske dovednosti pro podnikatele a top manazery od Jana Yahoda