Profesionální image žena manažerka

Zvítězí ebook, ekniha nad papírovými knihami?

26.06.2011 14:23

Myslím, že ano. Celý život čtu ráda knihy a díky tréningu i rychle. Papírové knihy mají své kouzlo, tak jich lidé možná i v budoucnosti budou mít pár doma, jen tak z nostalgie.


Někdy se dívám v TV na seriály, kde mění po staru zařízené byty na nové, dle poslední módy. Všimla jsem si, že se vždy zbaví knihovny jako přežitku. Také pokud mladí lidé vstoupí do bytu někoho jiného a uvidí knihovnu, často to komentují slovy:"Proč to mají? V době Internetu? Je to známka starých lidí."

Mám ráda svou knihovnu doma, jednu zeď. Anglické a české knihy jsou tam tak půl na půl, pak několik japonských, německých a jedna ruská. Většina knih mi připomene nějakou situaci, vzpomínku.  Některé jsem získala několika hodinovým stáním ve frontách, protože za komunistů se vydávaly dobré knihy jen v omezeném počtu, a tak lidé čekali dlouze ve frontách před velkými knihkupectvími, než začali titul prodávat. Dovedete si představit ten pocit, když jsem přišla domů s takovou novou knihou?

Některé knihy jsou dárky, dostala jsem je od lidí, kteří byli nebo ještě jsou součástí mého života. Můžu si přečíst jejich věnování na první stránce knihy, je to příjemné, vzpomenout si na ně, kolegy, podřízené z práce, přátele, rodiče a prarodiče.

Většinou čtu naučné knížky, romány a autobiografie. Mám také asi 10 kuchařek, naše rodina vždycky ráda jedla.

Začala jsem číst v 5 letech a četla jsem hodně. Nejprve jsem sbírala a četla nejvíce anglické komiksy, Classics Illustrated, kde vycházela klasika, moje nejoblíbenější byla Johanka z Arku. Moje rodiče mě zásobovali knihami, českými a anglickými, hlavně táta. Navštěvovala jsem městskou knihovnu každý měsíc a hltala jsem knihy různého druhu, jak blázen. Měla jsem ráda vůni knih z knihovny, staré, žluté stránky, kterých se už dotkly asi stovky lidí. No, neměli jsme Internet :-)

Když se mi narodil syn a nikde nebyly pohádky pro kluky, napsala jsem mu je, o tramvaji, letadle, autu, atd. Museli jsme mu je pak číst každý večer před spaním. Naučil se zpaměti jednu celou pohádku " O zlobivé tramvaji ". Učila jsem mě děti hrou, takže uměly číst, než šly do školy.

Posledních 20 let čtu méně. Většinou hledám a čtu si články na Internetu. Je to fantastický zdroj informací. Nicméně mám stále ráda, sednout si s hrnkem čaje a přečíst si knížku. Vypadnout na chvíli z reality, přepnout můj mozek plně do děje knížky.

E-book, e-kniha, má své kouzlo také. Mnohokrát jsem si chtěla vzít knížku do metra, nebo když jsem cestovala na služební cestu, dovolenou, ale jelikož byla příliš tlustá a těžká, nechala jsem jí doma. No a do ebooku si lze nandat plno knih. Paráda. Eknihy nebudou mít ten "citový dotek" jaký mají papírové knihy, ale jsou velmi prakticke a nakonec ušetří místo doma v bytě. Teď když si chci přečíst něco o hodně stranách, většinou stáhnuté z netu, dám si to do tabletu, který se mi lépe čte než běžný mobil.
Mám ráda nové technologie a ebook, ekniha je přirozený krok kupředu v této době počítačů a digitalizace.

Češi čtou. V roce 2009 se prodalo 17 598 (ČSÚ) nových titulů. Češi rádi zkouší a čtou nové věci. Pokud naši politici zvednou u knih DPH, jak oznámili, už budou knihy dost drahé a možná to podpoří eknihy na úkor papírových, nebo se bude ještě méně číst hlavně mezi mladými.

knihy_350

ebookAutor: Jana Yahoda
Přečteno: 2718x Komentářů: 1

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k článku - váš názor nás zajímá

 
Kniha nikdy nezmizí. Už jen ta vůně tiskařské černě a já určuji jak si tu knuhu prožiju. Nejsem limitována rychlostí nahrávky. Ne kniha bude a jednou to zase bude masová zábava číst si. Budeme utíkat od stresu právě ke knížkám.
27.06.2011 19:37

Pozvánky

Zajímave weby
Jana Yahoda Osobni manazerske poradenstvi a koucink pro podnikatele a top manazery OnlinE manazerske dovednosti pro podnikatele a top manazery od Jana Yahoda