Profesionální image žena manažerka

Pozdrav je v korporátu trochu jinak – pane školiteli etikety Špačku

10.02.2013 09:42

Shlédla jsem jednu relaci na ČT 2, kde pan Špaček mimo jiné vysvětloval jak se zdraví muž a žena, podle etikety. Zřejmě to tak zažil, když byl u prezidenta a určitě to tak učí knížky s etiketou, jistě je to obecně správně, ale např. v zahraničních korporátech mají pozdravy mezi ženou a mužem nebo ženou a ženou rozdíly.  A pokud jednu věc uděláte v korporátu podle pana Špačka, můžete udělat politickou chybu a profesně si i uškodit.


Jedná se o dnes tak rozšířené pusinkování do vzduchu s tím, že žena a muž se k sobě přiblíží tvářemi. Pan Špaček říkal, že se k sobě osoby přiblíží tvářemi, ale v žádném případě se nedotknou a pak naznačí nebo nenaznačí polibek do vzduchu.
Toto obecné pravidlo jak říká pan Špaček určitě platí, ale realita v zahraničních korporátech je jiná a pokud žena zaměstnaná v zahraniční firmě, pana Špačka do důsledku poslechne, může si způsobit profesní problém v práci.

Jsem člověk, co si podává většinou s lidmi ruku ať je to žena nebo muž, je to nejobvyklejší situace v byznysu a obecně všude na světě.
V různých zemích a v různých firemních kulturách ale čekám na to, jak se k pozdravu postaví můj protějšek a pozdrav dle toho koriguji., vyrostla jsem v Ásii a tam se nedělá běžně osobní dotek.  Jako žena udávám v mnoha situacích směr pozdravu já, pokud se ale setkám s někým, kdo je mi nadřízený nebo je výše postavený, udává tón on nebo ona, já mohu případně udělat drobnou korekci podle sebe.
Pozdrav mezi cizími lidmi je vlastně vzájemná dohoda vytvořená během pár sekund.

Když je protějšek Arab, podáme si vřele ruku, usmějeme se na sebe a nic víc. Když je to Asiat, Japonec, Vietnamec, Číňan, ukloníme se vzájemně, a nebo si opět podáme ruku s úsměvem. S Indem totéž. Američané jsou vycvičení ohledně sexuálního harašení, a tak vám podají ruku s úsměvem, a když už se budete v rámci firmy nebo jinak znát, podáte si ruku a přitom si dáte pusu letmo do vzduchu na jedné a druhé tváři. Angličané chtějí často pusy do vzduchu 3x, cik cak jedna tvář za druhou., i Francouzi.

Když se neznáte, tváře se nedotknou. Pokud se už znáte, tváře se zlehka dotknou, ale pusy letí do vzduchu, není slušné mlasknout pusy někomu přímo na tvář.  I když je pravda, že to někdy některý muž udělá, když vás zná déle.  A nebo to muži využijí,  když se zdraví  s "mladou kostí", nějakou pěknou firemní dvacítkou  a chtějí si ten moment užít. Vždycky jsem se tím bavila, jak se ty holky chichotají a cizinci, šéfové nebo i našinci si je zvesela omlaskávají z obou stran. neboť u nás po nich zatím nikdo kvůli harašení nejde.

Evropanky jsou známé tím, že dovolí mužům hodně, některé jdou až "do postele" šéfů a vlivných kolegů, dle mého je správné být vždy profesionální a to učím a koučuji i já – Profesionální Ženu Manažerku a ne byznys kurtizánu, která má kariérní postup ne díky svým schopnostem, ale díky své sexuální aktivitě, ale takové ženy byly a budou dál.

Pokud vás zdraví váš šéf nebo šéfové a vy byste se odtahovala, že se nechcete dotknout jeho tváří, může to vzít jako urážku, jako, že se ho štítíte, máte k němu odpor a i když vám třeba neřekne nic, budete u něj mít černý puntík. Pokud se s ním tak budete zdravit stále – věřte, že mu budete nesympatická a časem vám to spočítá.

Zdá se to blbost – pozdrav – ale divili byste se, na jaké blbosti je někdy založené hodnocení kvalit Manažera nebo Manažerky.
Dotek tváří, těch pár sekund, přežijeme i u šéfa, který nám leze na nervy, ne? Je to jen moment firemní politiky, diplomacie, v rámci které musíme umět zahrát různé role. Je běžné, že se dva lidé s úsměvem na sebe vesele vrhnou a zdraví se tvářemi k sobě a přitom všichni vědí, jak se vzájemně nesnáší. To je firemní politika, umění diplomacie.

Poslední roky se pusami do vzduchu zdraví i ženy mezi sebou v korporátech. Trvalo mi, než jsem si zvykla, neboť pro mě je nemyslitelné dát ženě pusu na ústa (pusu ode mě dostávala jen maminka) a je pro mě tím pádem i náročnější se žen dotknout tvářemi, ale vím, že někdy musím – a tak jsem se to naučila.  S ženami z ciziny se tedy často vítáme také dotykem tváří, dvěma pusami do vzduchu a podáním ruky.  Jsou tam ale častější případy, kdy se tvářemi vůbec nedotkneme a přitom spolu vycházíme dobře.

Každá firemní kultura, každá země, má svá specifika a odlišnosti, ale vy si můžete udržovat svůj profesionální standart stále.
V jednom korporátu, který jsem znala, a který byl hodně vedený jak za doby socialismu, se k mému úžasu lidé mezi sebou v ČR a SR pusinkovali přímo na ústa, s cizinci ale samozřejmě ne. I když jsem se v tomto od nich lišila, pusy na pusy jsem prostě nedávala nikdy, a oni si na to u mě zvykli.

Je to milé ženy vždy na nás – komu až kam dovolíme zajít.
Důležité je vždy vše udělat tak, abyste se cítila dobře, nikoho neurazila, neztrapnila a přitom ukázala, že VY jste Profi, slušná a profesionální žena.

O tom je i mé Manažerské poradenství a koučink  – Profesionální Žena Manažerka nebo Podnikatelka.
Taková žena je pak profesionální a respektovaná ať je v jakékoliv zemi na světě a ať se setká s jakýmkoliv našincem nebo cizincem.

Chtěla byste se o něčem poradit? Ozvěte se mi.

Absolutní diskrétnost je samozřejmostí. Jsem profesionál, kouč, mentor, poradce.

Napište mi email a trošku naznačte, o co by se Vám jednalo, o co máte zájem  - na email janayahoda@ayahodaconsulting.cz

Ozvu se Vám emailem nejpozději do 24 hod. zpátky.

 

Ing. Jana Yahoda MBA

Byznys poradenství
Osobní manažerský poradce a kouč pro podnikatele a manažery

Image poradenství pro Podnikatelky a Ženy Manažerky

 wedkiss_300


Autor: Jana Yahoda
Přečteno: 5162x Komentářů: 1

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k článku - váš názor nás zajímá

 
Ani to pusinkování do vzduchu se mi nelíbí. MOC mi to připomíná komunistické papalášské líbání.Není přes přátelské podání ruky ( ne jako "leklá ryba" )a úsměv.
27.05.2013 18:39

Pozvánky

Zajímave weby
Jana Yahoda Osobni manazerske poradenstvi a koucink pro podnikatele a top manazery OnlinE manazerske dovednosti pro podnikatele a top manazery od Jana Yahoda