Profesionální image žena manažerka

Quessantské miniovečky ovečky – Rady pro začátečníky.

04.01.2016 09:37

Jak chovat, pečovat o miniovečky, Quessantky. Já mám miniovečky, Quessantské ovečky, 3 holky + 1 beránka třetí rok a stále se o nich učím něco nového. Něco mě vyškolí ovečky samy, jak je pozoruji, něco si vymyslím sama, další rady hledám na Internetu na diskuzích ohledně ovcí, od zkušených, dlouholetých chovatelů. 

Pokud tento můj soupis o Quessantkách někomu pomůže – hurááá. Internet je výborný sluha, ale špatný pán. Navíc si zde ty rady i sepisuji pro sebe, abych je nemusela  hledat znovu a měla je na jednom místě pěkně ihned k dispozici.
 

-        Výběh pro ovce - Quessantské miniovečky máme pro radost – jejich ohrada je součástí zahrady u domku, tudíž na sebe vidíme. Zvykly si i na psy, vzájemně se okukují a očichávají přes očkatý plot. Někdo má dřevěnou ohradu. Výhoda oček je, že na sebe lépe vidíme, ale musíme mít naskládané dřevo kolem očkatého plotu do výše berana. Protože hlavně v říji beránek někdy trká proti plotu, když na něj koukají psi a jeden náš pes umí rozpárat zuby celý plot, když ho druhá strana vybudí. A udělejte si hned 2 ohrady, já jí stavěla až předloni extra, je to nutnost, když chcete oddělit berana, nebo dát ovci s novorozenětem na chvíli separé do klidu, nebo kdyby byla nemocná ovečka. Také kvůli pasení, když máte menší plochu, necháte je na jedné a na druhé doroste tráva, nebo herbicidem vyhladíte bodláky a pak tam zase po 14 dnech ovečky pustíte a necháte růst ohradu č.1.

Mám 3 ovce a 1 beránka a plochu 600m2, je to méně než by měly mít, proto je dávám i ven na zahradu a mám ohradu rozdělenou na 2 ohrady. Ideální je 250-300m2 na 1 ovečku, pak je musíte vyndavat nikam ven, ale dle mého odhaduji, že i dvě ohrady cca 400+400m2 na 4 zvířata jsou dobré a nemusí se pak pouštět ještě extra po zahradě, jako to dělám já.

-      Dvě ohrady jsou nutné. Když jsou na jedné pastvině, můžete druhou posypat i mletým vápencem nebo vápenným hydrátem a nechat odpočinout, aby se půda zregenerovala. Po 1. dešti a za 4 dni na ní prý ovce už mohou. Na jedné jsem postavila pěkný, dřevěný ovčín, na druhé mám jen z 5 palet udělaný minidomek. Oba domky mají střechu, neteče do nich a nefouká ze stran.

-        Psi k ovcím nesmí, uhonili by je k smrti (mám teriéry). Dávám psy do kotce, když jdu k ovcím. Jednou se ale stalo, že pes rozpáral plot a oba vběhli k ovcím, byla jsem doma, ale netušila co se tam děje. Žádnou nezakousli, jen jedné menší pes vytrhal trochu kožíšek, jak jí skákal na hřbet, což dělá ve hře staršímu psovi. Po cca 10 minutách už se ovečky psů opět nebály a chodily normálně k plotu.

-        Podestýlka v ovčíně. V ovčím domku mají přes léto jen slabou podestýlku slámy, v zimě dávám asi 10cm, aby neležely na studeném, dlaždicích. Ovčín jsem vydláždila hladkými, betonovými dlaždicemi, je to super při kydání hnoje. Škrabkou na led podlahu pěkně vyčistím. V ovčím domku mají dvě místnosti, nejprve jdou do 1. kde jsou dva dřevěné krmelce na seno, polička s lizem, a tam si vystýlají vytahaným senem, vlevo pak mají spací místnost, kde je sláma. Ovčín je celý rok otevřený. Když prší, hustě sněží, nebo v noci, jsou v něm všechny často zalezlé.

-        V ovčíně mají dřevěnou poličku na liz asi 20cm nad zemí, kousek lizu pro ovce bez mědi. Velkou kostku lizu mám doma v suchu a ovcím vždy kladívkem utluču kus cca 8x8x8cm.

-        Říká se, že Quessantské ovečky jsou tzv. bezúdržbové, nemusíte se o ně defacto starat. Moje zkušenost je, že jsou Quessantky pro městského člověka, ale skauta, jako jsem já, ideální. Zavrhla jsem slepice, kozy, husy, starost o ně je větší a u lesa by je u nás asi ruinovaly kuny apod.

-        Celý rok jsou ovečky v pohodě, dokážou být i třeba týden samy, potřebují jen čerstvou vodu, když je svěží tráva, pijí velmi málo. Jak ale přijde březen – červen a jsou porody jehňat, musí se jim člověk věnovat, dokud všechny neporodí. Mohou nastat komplikace při, nebo po porodu a je třeba udělat po porodu záhy některá ošetření.

-        Co mít doma nachystané pro Quessantky. Opisuji, co nám poradil jeden zkušený bača na netu a já to mám doma. Desinfekce na pupíky narozených jehňátek, já mám Betadine roztok. Plastová flaška s dudlíkem pro ovce pro případné krmení jehňátka. Selevit v lednici. Dávám ovcím cca 2x ročně kapičku do ovesných vloček, a narozeným jehňátkům do tlamičky do týdne po narození. Sterilní rukavice. Chovatelé radí i Calgel, kdyby ovce ulehla.

-        Quessantky jsou malé pod kolena – bezva, unese je i ženská, dvouletý beran už má ale pěknou sílu. Rohy, toulce má jen beránek, holky mají na hlavě jen malinké knoflíky. Pasou všechno mimo obří bodláky a kopřivy snědí, když je posekáte. Nemusíte k nim vstávat denně brzy ráno. Nemusíte je na noc zahánět a zavírat do ovčína a ráno otevírat. Moje mají ovčín stále otevřený a jdou si tam, kdy chtějí, po celý rok.

-        Doporučuji, než si pořídíte Quessantky, nejprve si v okolí zjistěte, zda je tam veterinář, který rozumí ovcím, aspoň těm běžným, protože Quessantky zná asi 1% vetů. Potřebujete veta, který k vám i na zavolání přijede, když se něco ovci stane, nebo bude-li těžký porod, poradí vám alespoň na telefonu co dělat.

-        Potrava pro ovce - Po celý rok musí mít v ovčíně v krmelci neustále seno. Schované pod střechou, aby do něj nepršelo. Seno a tráva je jejich základní strava, seno jim dělá hezké bobky, musí se jim ze zadečku sypat jako korálky. Jakmile mají jen trávu a leje, mají bobky slepené do takových menších šišek. Průjem zatím moje nikdy neměly, sleduji bobky. Čtyři ovce snědí cca 1 pytel (55x120cm) opravdu napěchovaný senem za 1-2 dni v zimě kdy je sníh a za 2-3 dni v létě, kdy je tráva, pastva.

-        V létě jim dávám sem tam pro zábavu i chuť větvičky jívy a plané třešně z okraje lesa. Milují to, hlavně ty mladé výhonky a nové lístky. V zimě jsem jim dávám sem tam větvičky smrčků, u těch jim hlavně chutnají mladé konečky, je to jako desinfekce. Nesmíte jim dát použitý vánoční stromek!! Bývají různě něčím stříkané, může tam zůstat háček od cukroví a hned by byl malér. Já dávám větvičky, které ustřihnu v lese ze smrčků.

-        Jako pamlsky jim celoročně dávám mrkev, nakrájená kolečka cca 0.3 mm, aby je pořádně rozkousaly, někdo jí prý strouhá. Mrkev dávám v zimě cca 3x týdně, v létě 1x týdně, na 1 ovci 1 střední mrkev. Sousedé mi dávají starý chléb a i já sem tam koupím na sušení, krájím ho na plátky asi 0.5 cm a suším – musí být dokonale suchý, aby se ovečky nenafoukly. Pak jim dávám suchý chléb jen jako pamlsek malé kousky, ulamuji tak 2x2 cm max. velký kus by jim mohl v krku zaskočit. Chleba dávám málo, aby nebyly tlusté, a není pro ně extra zdravý, jen jako mňamku, cca 3x týdně rozlámu 1 suchý krajíc pro všechny 4. Zbožňují ho všichni. Nedávejte více, mohlo by jim to způsobit trávicí problémy. Ovce i beran jedí rádi i šlupky od jablek, opět jim je ale dávám po kouskách, nenechám je sežrat větší množství, aby se nenafoukli.

-        Neumím si udělat šrot, tak kupuji ovesné vločky a dávám je ovcím v zimě, cca 1-2x týdně (spíše 1x), hrst každé jedné ovci do misky s plátky mrkve, (každá naše ovce má svou misku jako pes). 1x týdně v zimě jim mrkev v misce posypu Nutrimixem (půl lžičky), vitamínovým přípravkem pro ovce. To dávám v zimě a na jaře když ještě není tráva. Pak to dávám ovcím 1x týdně po porodu. Před porodem bacha, nepřekrmovat ovce vločkami a chlebem, aby neměly velká jehňátka, prý by se jim pak špatně rodilo.

-        Denně musí mít misku, 4 litry, s čistou, čerstvou, pitnou vodou, ale Quessantky pijí docela málo, jen ve vedrech vypijí cca 4-5 litrů denně všechny 4. V zimě, když leží sypký sníh, nestarám se o vodu, oni jedí sníh. Ale když je mráz a nemohou jíst sníh, musí mít denně vodu také. Nesu jim při mrazu každý den ráno a večer ve varné konvici vlažnou vodu a oni se napijí, než jim to zamrzne. Mráz hlídejte, musí mít vodu! Chovatelé mívají elektrické napáječky, které nezamrzají, ale to je drahé na 4 ovce.

-        Beran a trkání. Beránek byl největší mazel, když byl malý, ale teď, co už se stal taťkou, trká mě, protože mě zná. Když přijde někdo cizí, jsou ovce opatrné, plaché, i beran si drží odstup. Když jdu tedy k ovcím já a chci tam i v klidu poklidit, vytáhnu si beránka ven za toulce, dám ho na vodítko k plotu, on si v pohodě žere trávu na zahradě a já se nemusím obávat, že se na mě rozběhme zezadu a dá mi pecku. Je malý, pod moje kolena, ale páru má. Není zlý, jen si brání své holky, jinak je to vzorný a pečlivý manžel a táta. Když jdou k ovcím děti, také dávám raději beránka na vodítko. Někdo má berana hodného, ale jak slyším, většina beranů prostě trká – hlídají si holky, trkají i je, hlavně když loudí sex a ovce nechce, tak jí někdy trká. Můj beran má teď 3 holky, ale aby byl klidný, potřeboval by na sex asi 20 holek, ale já zůstanu u 3. Udělala jsem mu tedy u ovčína trkací pytel, visí mu tam pytel plný slámy a on se na něm krásně vždycky vyvzteká, je to legrace jak se xkrát rozběhne a praští do pytle. Vřele doporučuji.

-        Seno je věda – netušila jsem.... Platila jsem 500 Kč za jedno velké kolo, o průměru asi 150 cm, teď bylo sucho, je za 650 Kč, mám ho v garáži, v suchu, ale stavím venku malou kůlničku na balík. V garáži to práší. Jeden balík mi vydrží pro 4 Quess na cca 10 měsíců, záleží,zda je v létě moc sucho nebo ne. Záleží i jak je seno kvalitní, kolik ho ovce jen vytahají a nesnědí. Seno mají ovce dostávat prý nejlépe loňské, nebo aspoň 3 měsíce suché, protože mladší je pro zvířata prý jedovaté. Nicméně byla i na jednom webu diskuze, kde lidé psali, že když nemají jiné seno, dají i suché 6 týdenní. Já jsem to pak výjimečně také zkusila, když došlo seno, ale dala jsem usušené seno z naší zahrady, kde vím, že nejsou nějaké prudce jedovaté byliny. Nic se jim nestalo a snědly to jako o závod, do posledního kousku.

-        Senoseč. Nevím proč, ale prý se první posekaná tráva na jaře vyhazuje, suší se až další narostlé trávy. Otava je nejlepší seno. Já si z mé zahrady nasuším vždycky cca 20 pytlů, dávám je ovečkám po porodu jako nejlepší a suším si i tu tzv. první trávu, nic se jim po ní neděje a chutná jim.

-        Odčervení ovcí – Moje Quessantské ovce vůbec nesnědí nějakou pilulku, to okamžitě vyplivnou a jednou, i když jsem pilulku dávala jako psovi bokem do tlamy, ovce mi skousla palec a Quessantka má ve stoličkách pěknou sílu. Měla jsem prokousnutý palec a stinku. Odčervuji 2x ročně, v únoru a v září, před porody a na podzim. Jednou mi dal vet injekce, píchala jsem jim je sama, teď jezdí vet a píchá je on a přitom mi ovce prohlédne, že jsou zdravé. Na netu lidé radí přípravek Aldifal. Lidé dávají většinou ovcím tekutý odčervovák, ale ten já v tak malém množství neseženu. Někdo dává i česnek, ale já bych ho do mých ovcí nedostala, ani netuším v jakém stavu.

-        Přepravka na ovce. Pro přepravu berana, ovce nebo jehňátka je dobré mít přepravku. Lidé mívají takové velké klece, já jí nechtěla kupovat, udělala jsem si přepravku ze staré skříňky se šuplíky, koupila jsem jen 60cm pletiva na strop a boční okénko, aby měla ovce výhled. Na zadní straně dna mám 2 kolečka, takže jí jen nadzvednu a jede. Na začátku jsem jednou vezla beránka k vetovi a to byl ještě ani ne roční, hodný, ale i tak jsem ho musela svázat, aby mi nepoškodil auto, měla jsem ho na zemi za sedadlem spolujezdce a držela jsem na něm jednu ruku celou cestu, drbala ho, aby se necukal. Bylo to v zimě, ve tmě a hledala jsem, kde ten vet sídlí – to byla super jízda „mikrofarmářky z města“ :-)

-        Přikrmování jehňat. Při prvním porodu jsem nesledovala ovci a zanedbala to, že jsem jí nechala během celého porodu s ostatními, viz. další článek, a tak v ní zůstala placenta, bojovala ona i já o její život a mezitím jsem krmila maličkou Ichi. Při mém SOS telefonu mi vet poradil ihned koupit Sunar pro novorozeňata a malou krmit flaškou cca každé 2 hodiny, postupně po dni zvedat dávky, 30ml, 40ml, 50ml dávka, po týdnu jsem dávala už kolem 100ml dávka. Nesmí se hlavně na začátku „přepít“, aby nezvracelo. Mixovala jsem 3 odměrky Sunaru a 90ml vody. Mléko muselo být teplé, teplotu jsem kontrolovala jako kdysi u mých dětí, kapkou na předloktí. Až pak jsem v klidu koupila přes internet sušené mléko pro ovce Jehněsan, může být i jiné, ale pro jehňata. Vyjde to levněji než šílené drahý Sunar. Krmila jsem jehňátko přes den po 2 hodinách, v noci se postarala její nemocná mamka, pokud ovce uhyne, musí se malé krmit po 2 hodinách i v noci. Asi po měsíci, kdy už si malá uždibovala sama trávu, dostávala mléko jen 2x denně cca 100ml. Píši odhadem množství, jinak to musíte pak odhadnout instinktem, jako já.

Když jsem jednou dokrmovala beránka od 1,5 měsíce, dávala jsem mu postupně až max. 200-250ml mléka 2x denně. 
Odměrka ala Sunar má prý cca 4,6g, počítám tedy 5g. Jehněsan, Mikrop ovi (GMO upravený) se dávkuje 200g na 1000ml mléka. Dávám tedy na 100ml mléka 4 odměrky. 

-        Rozmisťování ovcí po zahradě. Náš beran i ovce mají na sobě neustále obojky jako psi. Pak jsem si v hobby centru koupila lano, větší karabiny a udělala si cca 3m lana, kde na každém konci je karabina. Nařezala jsem si z roxoru průměr 1cm tyčky asi 20cm. Rozmisťuji přes rok ovce po zahradě, pasou se a já nemusím sekat a nemusím se bát, že sežerou, co nemají, jahody, kytky, apod. Zatluču kladívkem roxor do země cca 6cm a berana více, navléknu na to očko karabiny a druhým koncem zacvaknu ovci na obojek. Ony si pak pěkně v kružnici žerou, nebo leží a tráví, nepletou se jedna druhé a já je tak různě posouvám. Musíte dát bacha, abyste dobře odhadli kružnice, aby se ovce do sebe nezamotaly a neuškrtily se. V létě u nich nechávám volně běhat jehňátka, ony se drží blízko ovčí tlupy. Až cca v 1 měsíci, kdy mají chuť i na jahody dostanou také obojek a učí se být na roxoru. V pohodě, jak pes, když dáte štěněti prvně vodítko.

-        Miniovečky Quessantky nejsou blbé. Myslím, že žádné zvíře není blbé, jak se říká. Miniovečky jsou jako lidi, některá je chytřejší, jiná ne. Někdy mě ale překvapí, jak vychytralé umí být. Naše ovečky a beran mají jména, perfektně na ně slyší, přijdou na zavolání. Jehňátka do 14 dnů slyší také na své jméno.
 

Tak třeba i vám některá z těchto rad pomůže v začátcích, pokud jste začátečník, chovatel minioveček, Quessantek a vyhnete se tak problémům a ovečky budou v pohodě. Já sem budu připisovat když něco dalšího objevím nebo budu mít novou zkušenost. Pokud máte vy nějakou rada, napište jí do komentáře. Reklamy ale neuvádíme.

quessantske miniovecky 
V r. 2015 se nám narodili dva zdraví kluci, vlevo 1. měsíční Vlastík a napravo 2. měsíční Vašík. 


Autor: Jana Yahoda
Přečteno: 10141x Komentářů: 8

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět ostatním!

Přidejte svůj komentář k článku - váš názor nás zajímá

 
Dobrý den, moc děkuju za Vaše články... čtu je jedním dechem. Právě pracujeme na založení chovu Ouessantek. Mám už zamluveného beránka a dvě ovečky. Moc se na to těším. A jsem moc ráda za Vaše články. Děkujuuu a prosím nepřestávejte v psaní. Pěkný den Sara
Sara 16.04.2017 13:09
Dekuji Vam Saro za mily komentar. Kdyz nejaky muj clanek pomuze, poradi, byt i jen 1 cloveku, pak ten cas na psani stal za to, a mam radost :-) At se Vam dari chov Quessantek a tesi Vas i Vase ovecky. Yahoda
Jana Yahoda 16.04.2017 20:05
Dobrý den, i já se přidávám s díky, quessantky plánujeme na příští rok, až se nastěhujeme do roubenky pod lesem. Váš článek je super, shrnuto vše potřebné, vytisknu si ho jako vzácný soubor rad. Nevím totiž nic moc. Jinak mám strach, mám dva ovčáky z útulku, rádi "lovi" srnky, zajíce, kočky, kromě našich dvou domácích, doufám, že na oddělení bude stačit lesnické pletivo ..... ? co myslíte ? děkuji p.d. naše budoucí quessantky čeká rozloha cca 5000m2 ve svahu - louka pod lesem
Tana 26.05.2017 14:40
Dobry den Tano, jsem rada, ze i Vam moje rady pomohou ke startu, i kdyz, co chovatel, to ruzne nazory, Vy si postupne take vytvorite sve, podle Vasich ovecek. Co se tyce ovcaku, asi na ne budete muset ze zacatku dohlednout, zda nejak pletivo netrhaji :-) Vetsi ovecky asi neni problem, ale kdyz se narodi jehnata, nevim, zda mohou tim pletivem prostrcit vic hlavicku, aby je nahodou ovcaci nekousli. Ale moje Quess. ovce hlidaji jehnata, aby nechodila k plotu, kdyz na ne psi koukaji. Vase plocha 5000m2, to bude pro ovecky raj. Preji Vam i Vasim budoucim oveckam a beranovi prima souziti :-) Jana Yahoda
Jana Yahoda 26.05.2017 16:00
Dobrý večer.Velmi sa mi páči váš článok.Tiež ideme chovať miniovečky.Manžel robil dnes drevenú ohrádka.Budú dve ohrádky,každá bude mať 180m2.Chcela by som sa opýtať či stačí výška 60 CM,či to nepreskočia.ďakujem.
Zuzana 07.04.2018 19:55
Dobry den Zuzko, jsem rada, ze ten muj cas a psani je k necemu - diky :-) Ja nevim plot 60cm, se mi zda nizky. Volila bych asi min. 80cm. Pamatujte, ze i beran z nudy apod. do plotu nekdy trka, napr. my mame ten ockaty plot na hodne mistech od berana vybouleny. Take zalezi, zda budete mit psy, na druhe strane za plotem - udelat plot tak vysoky, aby pes nepreskocil k oveckam a jehnatkam. Nas stredni pes bez problemu preskoci skoro z mista 80cm.
Jana Yahoda 07.04.2018 20:10
Dobrý večer, váš článok mi veľmi pomohol a je super. Prosila by som Vás o radu a určite pomôže aj iným chovateľom. Tento rok sme aj my kúpili jednu ovecku a jedného baranceka cca 2 ročných. Ovečka čaká jahniatko no počula som že ak by bol barancek pri ovečke pri pôrode vraj je schopný maličké aj zabiť. Vraj sa musia oddeliť. Je to pravda ? Mám strach. Ak ich treba oddeliť na ako dlho neublíži maličkému ? Náš je nejaký divoch aj dnes ju chúďa naháňal po záhrade ako divý až sme museli zasiahnuť a ovecku zavrieť do ovcina. Okrem týchto minioveciek máme veľkú ovecku ktorá má 2 trojtýždňové jahniatka a je to to isté je 3 týždne po pôrode chceli sme ho aby sa spolu pásli tak ako predtým a čo robil bolo hrozné naháňal ju ovca behala za ňou maličké.. tak sme ho museli oddeliť na čas pokým sú vonku oni _ striedame ich. Je to normálne ? Už som pozerala na internete snáď všetko ale nikde som sa nedocitala ako postupovať. Mala ste veľmi dobrú radu dať ho na obojok a lano. Určite to skúsime... Ďakujem za odpoveď. Jana
Jana 11.04.2018 21:13
Dobry den Janka, nejprve se omlouvam, ale komentare v adminu nejprve schvaluji, az pak se zobrazi. Kometuji tady totiz ruzna i pochybna individua...K oveckam. Chovatele jsou dva druhy, nekdo ovecky s malymi oddeluje, jini je nechavji stale spolu ve stade i s beranem. Nekdo berany nechava ve stade jen na obdobi sexu, jinak je maji oddelene, nekdo ne. Kazdy si najde sve. Ja, kdyz vidim, ze je ovecka uz jako skrin, pod ocaskem ma uz nateklou pipinu, coz je signal, ze porod se blizi, davam ji uz do extra male ohrady. Ona si tam v klidu porodi, v klidu z ni vyjde placenta - taha nejmene hodinu u ocasku takovy pytlik s tekutinou, s jehnatkem navaze spravny vztah a nikdo je neotravuje. Vracim je do stada i k beranovi po cca 5-7 dnech. Mezitim ale asi tak od 3. dne, privazu berana na travnik voditkem a male jehnatko si beha jak chce, a s tatou se seznami. Beran ho pak uz v pohode prijme. Prvnicky ovecky bych urcite oddelila, protoze ja jsem pri 1. porodech oveckam pomahala tahat jehnatka ven, trva porod dele. Kdyz je ovecka pred porodem u berana, on to na ni citi, ze nejak voni a stale na ni skace, ona utika, nema klid....Ja jsem tedy z me zkusenosti pro oddeleni ovecek pred porodem a nechat je s malym aspon 5-7 dni, s tim, ze maji styk (na rozsah voditka dospeli a male si beha jak chce) s ostatnimi, aby byli stale soucasti stada. Zdravi Yahoda :-)
Jana Yahoda 12.04.2018 07:43

Pozvánky

Zajímave weby
Jana Yahoda Osobni manazerske poradenstvi a koucink pro podnikatele a top manazery OnlinE manazerske dovednosti pro podnikatele a top manazery od Jana Yahoda